زمان مطالعه: 10 دقیقه

طراحی اپلیکیشن اندروید یا iOS؟ کدام یک بهتر است؟

درست مانند رایانه‌ها، گوشی‌های تلفن همراه برای مدیریت اجزای سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین برای ارائه خدمات به کاربران خود، نیاز به نرم افزار‌های سیستمی دارند. به این...
۳۱
شهریور

تیم باشگاه اپلیکیشن

درست مانند رایانه‌ها، گوشی‌های تلفن همراه برای مدیریت اجزای سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین برای ارائه خدمات به کاربران خود، نیاز به نرم افزار‌های سیستمی دارند. به این نرم افزارها اصطلاحا اپلیکیشن گفته می‌شود. طراحی اپلیکیشن ها در گوشی‌هایی با سیستم عامل اندروید و IOS با این که ظاهری مشابه دارند ولی از نظر ساخت کاملا متفاوتند. در طراحی اپلیکیشن این دو سیستم عامل‌  از زبان برنامه نویسی متمایزی استفاده می‌شود که ویژگی، مزایای اپلیکیشن و البته هزینه ساخت اپلیکیشن آنها را متفاوت می‌کنند. این که ساخت اپلیکیشن در کدام سیستم عامل بهتر است نیاز به بررسی برنامه‌های Android و iOS دارد. در این مطلب وبلاگ باشگاه اپلیکیشن به بررسی برخی از تفاوت‌های ساخت برنامه‌های موبایل برای Android و iOS خواهیم پرداخت.

چطور برای ساخت اپلیکیشن اندروید یا IOS تصمیم بگیریم؟

اگر تصمیم جدی برای ساخت اپلیکیشن موبایل دارید، اولین و سخت‌ترین تصمیمی که باید بگیرید انتخاب سیستم عاملی است که می‌خواهید بر اساس آن اپلیکیشن را بسازید. لازم است بین فروشگاه Apple و فروشگاه Google Play یکی را انتخاب کنید. اصلا انتخاب آسانی نیست. چرا؟

چون علاوه بر تفاوت‌های در نحوه ساخت اپلیکیشن‌های این دو نوع سیستم عامل، رفتار کاربران برنامه‌های Android و iOS هم با یکدیگر متفاوت هستند. به همین دلیل اگر انتخاب اشتباهی داشته باشید، کاربران خود را از دست می‌دهید. پس لازم است با شناخت تفاوت‌ها تصمیم آگاهانه‌ای بگیرید.

ساخت اپلیکیشن اندروید یا IOS

بررسی تفاوت‌های برنامه‌های Android و iOS

1. زبان برنامه نویسی

سیستم عامل اندروید و iOS زبان برنامه نویسی متفاوتی دارند. این اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین تفاوت این دو سیستم عامل است. برنامه‌های iOS به زبان Objective-C / Swift نوشته می‌شود، در حالی که برنامه‌های اندروید با جاوا نوشته می‌شوند. برنامه‌های ‌آی‌او‌اس که با سوئیفت نوشته می‌شود نیاز به کدگذاری کمتری دارد و سریع‌تر از برنامه‌های ساخته شده برای اندروید کامل می‌شوند. ولی با وجود این ویژگی‌ها، سوئیفت پلتفرم محدودی دارد.

در مقابل با زبان برنامه نویسی جاوا می‌توانید کارهای مربوط به سرور، توسعه وب و همچنین ساخت برنامه تلفن همراه را انجام دهید، بنابراین اگر در این فکر هستید که برنامه ساخته شده شما به صورت کراس پلتفرم در دسترس همه باشد، جاوا انتخاب مناسب‌تری است.

2. تست

مرحله تست QA یکی از مراحل حساس در روند ساخت اپلیکیشن‌های تلفن همراه است که کیفیت مورد انتظار کاربران و میزان کارایی اپلیکیشن را در گوشی‌های هوشمند نشان می‌دهد. شبیه ساز iOS و شبیه ساز اندروید نمونه‌هایی هستند که برای این تست مورد استفاده هستند. شبیه ساز iOS بسیار سریع‌تر از همتای اندرویدی خود عمل می‌کند. ولی شبیه ساز Android این قابلیت را دارد که عملکرد اپلیکیشن را واقع بینانه‌تر از نوع iOS نشان دهد. در واقع شبیه ساز iOS تا امروز نتوانسته بازنمایی دقیق و واقعی از عملکرد گوشی‌های هوشمند اپل نشان دهد. به همین دلیل گاهی لازم است برای رسیدن به نتایج دقیق‌تر برنامه به طور مستقیم روی گوشی تست شود.

3. رابط کاربری

رابط کاربری همان تفاوت بصری است که بین اپلیکیشن ساخته شده در اندروید یا iOS مشاهده می‌کنید. از نظر فنی در ساخت اپلیکیشن اندروید از XML برای رابط کاربری استفاده می‌شود که این رابط شباهت بسیار زیادی با XIB در اپلیکیشن‌های iOS است. ولی اپل همواره با نگاهی زیبایی شناسانه و تجربه گرایانه بر روی انیمیشن‌های پیچیده و قدرتمند کار می‌کند. به همین دلیل کیفیت انیمیشن و گرافیک در iOS از اندروید بهتر است. ولی گوگل به جای توجه به این جنبه بر نحوه عملکرد بهتر نرم افزار تمرکز دارد.

یکی دیگر از تفاوت برجسته در بحث رابط کاربری در سیستم عامل‌های اندروید و iOS دکمه بازگشت است. در اندروید این دکمه همیشه وجود دارد ولی در iOS چیزی به عنوان دکمه بازگشت نخواهید دید. عدم وجود این دکمه در ساخت اپلیکیشن iOS محدودیت به وجود می‌آورد. یعنی در طراحی اپلیکیشن باید این نکته در نظر گرفته شود که کاربر چگونه در برنامه به عقب برگردد و حتما راهی برای برگشت گذاشته شود.

یا در بحث طراحی ظاهر، برنامه‌های iOS محدودیت‌هایی برای اندازه و وضوح تصاویر در نظر گرفته است که با توجه به تنوع کم دستگاه‌ها مجهز به iOS، به راحتی در تمام دستگاه‌ها قابل استفاده است. در مقابل طراحان اپلیکیشن در اندروید باید از استراتژی خاصی برای ساخت اپلیکیشن استفاده کنند تا این برنامه‌ها در دستگاه‌های مختلف با انداره‌های مختلف به راحتی نمایش داده شوند.

رابط کاربری در برنامه‌های Android و iOS

 

4. استراتژی‌های پول سازی

به طور قطع مهم‌ترین هدف برای ساخت اپلیکیشن پول درآوردن است. استراتژی‌های مختلفی برای برای درآمدزایی از طریق اپلیکیشن‌ها وجود دارد.

  • اشتراک
  • خریدهای درون برنامه
  • تبلیغات
  • پرداخت به ازای هر بار دانلود

لازم است تا بسته به نوع استراتژی مد نظرتان تصمیم به ساخت اپلیکیشن اندروید یا iOS بگیرید.

به طور کل تقاضای اپلیکیشن‌های اندروید به دلیل کاربرد بیشتر گوشی‌های با سیستم عامل اندروید بیشتر از برنامه‌های iOS است.

با وجود ارائه مدل‌های مختلف بازاریابی اپلیکیشن‌های تلفن همراه، ساخت برنامه‌های iOS بیشتر روی برنامه‌های هزینه‌دار متمرکز است در حالی که اکثر اپلیکیشن‌های اندروید درآمد خود را از تبلیغات به دست می‌آورند.

کاربران iOS به پرداخت هزینه بر اساس هر بار دانلود عادت کرده‌اند ولی در مقابل کاربران اندروید عادت دارند تا اپلیکیشن‌ها را رایگان نصب کنند و سراغ برنامه‌های هزینه‌دار نمی‌روند.

پس اگر می‌خواهد کل هزینه ساخت اپلیکیشن را به یک باره جبران کنید، به فکر طراحی اپلیکیشن iOS باشید ولی اگر به فکر درآمدزایی از طریق تبلیغات هستید به طور قطع اندورید انتخاب مناسب‌تری است. خوبی پول سازی از تبلیغات این است که درآمدزایی به طور مستمر و طولانی مدت ادامه پیدا می‌کند.

البته این روزها خرید‌های درون برنامه‌ای در هر دو سیستم عامل رو به افزایش است. در این حالت ابتدا برنامه را به صورت فریمیوم عرضه می‌شود و بعد از این که کاربر رضایت کافی از اپلیکیشن داشت، مطمئنا برای گرفتن خدمات بیشتر درخواست خرید برنامه کامل را خواهد داشت. البته نمی‌توانید زیاد به پول سازی به این روش اعتماد کنید.

استراتژی‌های پول سازی برای ساخت اپلیکیشن اندروید یا iOS

 

5. محدودیت‌های در ساخت و کاربرد اپلیکیشن

اپل یک اکوسیستم بسته است. در واقع اپل ورودی‌های مربوط به سیستم عامل خود را محدود کرده است و تنها دستگاه‌های خاصی امکان استفاده از اپلیکیشن‌های IOS را دارند. بر همین اساس اگر به عنوان توسعه دهنده به فکر طراحی اپلیکیشن iOS هستید در نظر داشته باشید که درآمد شما محدود به استفاده کننده‌های محصولات اپل خواهد شد و از آنجایی که دستگاه‌هایی که روی اکوسیستم بسته کار می‌کنند گران‌تر از سایر دستگاه‌ها هستند، کاربران کمتری هم خواهند داشت.

در مقابل اندروید روی اکوسیستم باز فعال است و برنامه‌های آن قابلیت تغییر و اصلاح را دارند. هر چند این مورد باعث امنیت کمتر اپلیکیشن خواهد شد اما برای ساخت اپلیکیشن اندروید محدودیت کمتری پیش رو خواهید داشت. و البته این اکوسیستم باز میزان کاربران اندروید را هم افزایش داده است تا سال 2019 سهم سیستم عامل اندروید در بازار جهانی 74 درصد از سهم کل بوده است.

محدودیت‌های در ساخت و کاربرد اپلیکیشن

 

6. فروشگاه‌های اپلیکیشن

گوگل پلی اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین فروشگاه اندروید است. برنامه‌های مختلف بدون محدودیت در این فروشگاه منتشر می‌شوند. همچنین فروشگاه ‌های دیگری هم امکان انتشار اپلیکیشن‌های اندروید را دارد. به دلیل این آزادی، متأسفانه برنامه‌های جعلی به طور مرتب در فروشگاه گوگل پلی و سایر مارکت‌ها دیده می‌شوند و کلاه‌برداران با ایجاد این برنامه‌ها مانع از سودآوری برنامه اصلی می‌شود.

در مقابل اپ استور مرتب برنامه‌ها را بررسی می‌کند و انتشار اپلیکیشن‌های را در سایر فروشگاه‌ها مسدود کرده است. به علاوه شرایط و دستورالعمل‌های خاصی برای انتشار برنامه در اپ استور وجود دارد. به عنوان توسعه دهنده باید در نظر داشته باشید که هم هزینه ساخت اپلیکیشن برای iOS بالاتر است و هم روند بررسی و انتشار آن چندین روز و گاهی تا چند هفته طول می‌کشد.

تفاوت اپلیکیشن انردوید با ios: فروشگاه‌های اپلیکیشن

7. قابلیت کاربری در تبلت

یکی از مسائلی که در ساخت اپلیکیشن‌های اندروید به آن کم توجهی می‌شود، میزان کاربری آنها در تبلت است. اپلیکیشن‌های iOS به طور مناسبی با آی‌پد‌ها سازگاری دارند. همین باعث شده آی‌پد طرفداران بیشتری نسبت به سایر تبلت‌ها داشته باشد. اگر به عنوان توسعه دهنده دنبال به دست آوردن سود بیشتر در ساخت اپلیکیشن اندروید هستید به فکر اپلیکیشن‌هایی سازگار با تبلت‌ها باشید.

تفاوت طراحی اپلیکیشن انروید با ios: قابلیت کاربری در تبلت

تصمیم گیری با خودتان است

تصمیم به ساخت اپلیکیشن iOS گرفته‌اید؟

برای ساخت اپلیکیشن اپل باید در ابتدا به تعداد کاربران دقت کنید. در این که کاربران اندروید چند برابر iOS هستند، شکی نیست. ولی نکته‌ای که باید به آن توجه کنید شرایط مالی کاربران است. با توجه به گران بودن محصولات اپل، خریدان اپل اکثرا در سطح مالی خوبی هستند. (البته شاید در ایران این مورد جای کمی شک داشته باشد). این سطح مالی بالا باعث می‌شود این افراد برای خرید اپلیکیشن‌ها هم بیشتر هزینه کنند. به طور متوسط کاربران اپل 40 درصد بیشتر برای خرید برنامه‌ها هزینه می‌کنند.

در عین حال 95 درصد از کاربران اپل از نسخه‌های جدید iOS استفاده می‌کنند به همین دلیل برنامه‌های جدید و به‌روز شده تقاضای بیشتری دارند و می‌توانند درآمدزایی خوبی داشته باشند.

علی رغم تمام ویژگی‌های iOS دقت داشته باشید که که شما وقت و هزینه بالایی برای ساخت اپلیکیشن iOS صرف می‌کنید ولی این برنامه فقط برای کاربران اپل مفید است. به‌روز رسانی این اپلیکیشن‌ها هم کم هزینه نیست. علاوه بر این هزینه‌های اشتراک، فضای سرور و سایر هزینه‌ها را هم نباید دست کم گرفت. با وجود همه این هزینه‌های ساخت اپلیکیشن iOS، شاید ساخت این برنامه‌ها برای شرکت‌ها مفید باشد و از نظر منطقی برای یک شخص چندان مناسب نباشد.

تصمیم به ساخت اپلیکیشن iOS گرفته‌اید؟

 

اگر تصمیم به ساخت اپلیکیشن اندروید گرفته‌اید

تعداد کاربران اندروید بالاست به همین دلیل شانس بیشتری برای پول سازی از ساخت اپلیکیشن اندروید دارید. در عین حال به طور متوسط هزینه ساخت اپلیکیشن اندروید نصف هزینه ساخت برنامه در iOS است. بنابراین با ساخت این برنامه‌ها نه تنها مخاطبان بیشتری خواهید داشت، هزینه کمتری هم صرف خواهید کرد.

از طرفی روند نشر برنامه در گوگل پلی سریع‌تر از اپ استور است. فرایند نشر برنامه‌ها به طور خودکار انجام می‌شود و تنها نرم افزارهای جاسوسی، بدافزارها، عدم رعایت کپی رایت و برنامه‌های با محتوای نامناسب اجازه نشر نمی‌گیرند.

اما در بحث درآمدزایی این نکته را مدنظر داشته باشید که کاربران اندروید نسبت به اپل تمایل کمتری به خرید برنامه‌ها دارند و شما ناچار هستید درآمد خود را از راه تبلیغات یا پرداخت‌های درون برنامه‌ای به دست بیاورید.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بسیاری از کاربران گوشی‌های اندروید نسبت به به‌روزرسانی سیستم عامل خود اقدام نمی‌کنند به همین دلیل هنگام ساخت اپلیکیشن باید در نظر داشته باشید که برنامه شما با نسخه‌های قدیمی اندروید هم کار کند.

مقایسه اندروید و iOS برای ساخت اپلیکیشن

 اندرویدiOS
زبان برنامه نویسی :جاواObjective-C و Swift
هزینه ثبت‌نام به عنوان توسعه دهنده اپلیکیشن :لازم است تنها یک بار مبلغ 25 دلار برای ثبت در گوگل پلی پرداخت انجام دهیدتوسعه دهنده‌های شخصی سالانه 99 دلار و شرکت سالانه 299 دلار باید به اپ استور پرداخت کنند
مدت زمان لازم برای انتشار برنامه :طی چند ساعت برنامه منتشر می‌شود.چند روز زمان لازم است تا برنامه تایید و منتشر شود.
سهم بازار جهانی :از ژانویه سال 2018 تا ژانویه سال 2019، اندروید در بازار بین المللی با سهم 45/74 درصد، پیشرو در بخش پلتفرم موبایل است.از ژانویه 2018 تا ژانویه 2019، iOS 85/22 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.
در دسترس بودن برنامه‌ها :گوگل پلی فروشگاه اصلی اندروید است ولی فروشگاه‌هایی از جمله بازار و مایکت هم در ایران ارائه برنامه‌های اندروید را انجام می‌دهند.App Store تنها فروشگاه رسمی iOS است و سایر فروشگاه‌ها توسط Apple Inc مسدود شده‌اند ولی در ایران فروشگاه‌هایی از جمله سیب اپ،‌ آی‌اپس و سیب ایرانی برنامه‌های آی‌او‌اس را انتشار می‌دهند.
امنیت :سیستم عامل اندروید امکان نشر اپلیکیشن‌ها را توسط فروشگاه‌های دیگر فراهم کرده است ولی به همین دلیل امکان هک شدن و نقص اطلاعات آن بالاستiOS از امنیت بالاتری برخوردار است زیرا App Store تنها فروشگاه رسمی برنامه است.

یک پیشنهاد، برنامه هیبریدی بسازید

اگر برای انتخاب ساخت بین برنامه اندروید و iOS تردید دارید یک برنامه ترکیبی مشکل را حل می‌کند. این برنامه‌ها با استفاده از HTML5 و JavaScript در وب ساخته می‌شوند و در هر دو سیستم عامل کار می‌کنند. ساخت این برنامه‌ها نیاز به کد سازی ندارند به همین دلیل هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی می‌شود.

مقایسه اندروید و iOS برای ساخت اپلیکیشن

 

این که ساخت اپلیکیشن در کدام سیستم عامل بهتر است، کاملا بستگی به استراتژی‌ها، توانایی‌ها و سلایق خودتان دارد. هر کدام از این سیستم عامل‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. بهرحال هر تصمیمی بگیرید روی کمک تیم متخصص باشگاه اپلیکیشن حساب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این مطالب را حتما بخوانید