زمان مطالعه: 9 دقیقه

مزایای اپلیکیشن برای کسب و کارها

۱۸
اسفند

باشگاه اپلیکیشن

مزایای اپلیکیشن برای کسب و کارها

البته شرکت‌ها تمایل به حداکثر بهره‌وری از منابع خود برای کسب بهترین نتیجه را دارند. در کنار روند رو به رشد استفاده از تلفن‌های هوشمند، استفاده از اپلیکیشن ها توسط شرکت‌ها و کسب و کارها تبدیل به یک استراتژی برای تولید دسته‌ای از مزایا برای آنها شده است. این دست از مزایا به چندین نوع تقسیم می‌شوند که در این مقاله آن‌ها را شرح خواهیم داد.

اپلیکیشن ها را به عنوان تقویت‌کننده فروش خود در نظر بگیرید

یکی از اصلی‌ترین اهداف هر کسب و کاری رشدی پایدار و افزایش سود است. تجربیات موفقیت‌آمیز رهبران بازار مانند زارا، استارباکس، پیتزا دومینو و سایر موارد ثابت کرده است که اپلیکیشن ها می تواند به طور چشمگیری به افزایش فروش کمک کند. در اینجا برخی مثال‌ها در مورد این مطلب ارائه شده است:

زارا با استفاده از برنامه کاربردی تلفن همراه خود موفق به افزایش 60 درصدی فروش شد.

پس از راه‌اندازی برنامه‌ تلفن همراه ربکا مینکوف، این نام تجاری موفق به فروش سه برابر بیشتر لباس‌ها نسبت به انتظارات شرکت شد.

پس از انتشار برنامه تلفن همراه پیتزا دومینو، این نام تجاری موفق به افزایش 28 درصدی فروش خود در بریتانیا شد.

 

مشتریان امروزی همیشه به تلفن‌های هوشمند خود توجه می‌کنند

تلفن‌های هوشمند دیگر تنها یک ابزار نیستند و دیگر تبدیل به بخشی از شیوه زندگی ما شده‌اند. در ابتدای ظهور تلفن‌های هوشمند، مزایای آنها برای کسب و کارهای کوچک خیلی واضح نبود. تنها 10 درصد از مشتریان تلفن‌های هوشمند داشتند و حتی مقدار کمتری از این درصد جمعیت نیز بر روی تلفن‌های همراه خود فعال بودند. امروزه، در حدود 60 درصد از جمعیت جهان دارای یک تلفن همراه هستند (و این آمار برای اروپا و امریکای شمالی تقریبا برابر با صد درصد است) و به همین دلیل تغییرات در تعداد کاربران فعال تلفن همراه واقعا بزرگ بوده است.

علاوه بر این آمار نشان می‌دهد که افراد بزرگسال در حدود سه ساعت و نیم از وقت خود را صرف اپلیکیشن ها می‌کنند. پس منطقی است که مردم بخشی از این زمان هم بر روی برنامه کاربردی شما صرف کنند، همچنین در صورتی که برنامه‌های کاربردی شما تنها متعلق به سیستم‌عامل اندروید است، بهتر است یک نسخه از آن را نیز برای سیستم‌عامل IOS ارائه دهید و بالعکس، تا بدین شکل تا حد امکان بسیاری از کاربران بالقوه خود را پوشش دهید.

ایده‌هایی برای بازاریابی بهتر اپلیکیشن ها

تقریبا امروزه همه مردم از کودکان نوپا تا سالمندان از دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌کنند. بنابراین یک بازار بزرگ برای اپلیکیشن ها وجود دارد. متاسفانه، بسیاری از برنامه‌های کاربردی روزانه دانلود می‌شوند و برخی نیز هیچگاه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

برای اینکه مردم برنامه‌های کاربردی شما را از بین صدها برنامه با امکاناتی مشابه انتخاب کنند، شما نیاز به بازاریابی عالی دارید.

معمولا اوج دانلود برنامه‌های کاربردی چند هفته اول انتشار آنها است. ولی در صورتی که جامعه برنامه‌ کاربردی شما و تلاش‌های بازاریابی شما به شکل دائمی نباشد، نتایج شما نیز کوتاه مدت خواهد بود و نتایجی دائمی کسب نخواهید کرد.

شما باید یک برنامه بلند مدت را ایجاد کنید. برای شروع، استراتژی بازاریابی خود را به دو بخش تاکتیک‌های پیش از راه‌اندازی و پس از راه‌اندازی تقسیم کنید.

بازاریابی اپلیکیشن ها پیش از راه‌اندازی آنها

بازاریابی را مدتی طولانی پیش از انتشار برنامه‌های خود شروع کنید.

از لحظه‌ای که مفاهیم و طرح‌های برنامه کاربردی در ذهن شما کامل می‌شود، شما باید به فکر بازاریابی آن باشید و بدانید که کاربران ایده‌آل شما چه کسانی هستند و چرا آنها باید نرم‌افزار شما را دانلود کنند و شما چگونه می‌توانید این کاربران را به دانلود نرم‌افزار خود سوق دهید. پس به محض اینکه مفهوم برنامه کاربردی در ذهن شما کامل شد، به فکر شروع بازاریابی برای آن باشید.

بازاریابی در اوایل یک برنامه کاربردی می‌تواند انتظارات را ایجاد کند. مردم همواره جدیدترین و آخرین برنامه‌های کاربردی بازار را دوست دارند.

بر اساس مطالعاتی که توسط گوگل صورت گرفته است، تنها 40 درصد از کاربران تلفن همراه به جستجوی برنامه‌های کاربردی از طریق فروشگاه برنامه‌های کاربردی می‌پردازند. بقیه افراد تنها برنامه‌های کاربردی مورد نیاز خود را از طریق ویدئوهای یوتیوب، آموزش‌های آنلاین و سایر گزینه‌های دیگر می‌یابند.

بنابراین زمانی که شما شروع به برنامه‌ریزی برای بازاریابی خود می‌کنید زمینه‌های مختلفی را می‌توانید تحت پوشش قرار دهید.

شروع به برقراری تعاملات با مشتریان احتمالی خود کنید

به منظور ایجاد برنامه‌ کاربردی ایده‌آل، شما باید به نحوی برنامه کاربردی را طراحی کنید تا نیازهای کاربران را برآورده سازد. مردم تنها برنامه‌هایی را دانلود می‌کنند که به آنها به شدت‌ نیاز داشته باشند.

بنابراین باید در طی فرآیند ایجاد برنامه‌های کاربردی، بازخورد مخاطبان هدف خود را نیز دریافت کنید. به دنبال مشتریان احتمالی و تعامل با آن‌ها در فرآیند ایجاد برنامه‌ کاربردی خود باشید. از کاربران واقعی بازخوردهایی را از طریق تالارهای گفتمان وب‌سایت‌های مرتبط و رسانه‌های اجتماعی دریافت کنید.

شما می‌توانید از ابزارهای نظارتی نیز استفاده کنید که این ابزارها در شناسایی رهبران صنعت به شما کمک می‌کنند و شما می‌توانید برای دریافت بازخورد از آن‌ها نیز استفاده کنید.

برای مثال، بازاستریم با اینفلوئنسرها (افراد معروف در شبکه‌های اجتماعی که تعداد زیادی دنبال‌کننده دارند) به منظور دریافت بازخورد در مورد ویژگی‌های برنامه‌های تحت وب فعالیت می‌کند سپس این بازخوردها را در راه‌اندازی برنامه‌ها نیز اعمال می‌کند.

یک وبلاگ بسازید

وبلاگ یکی از بهترین روش‌های اشتراک‌گذاری اطلاعات آنلاین است و شما از طریق آن می‌تواند با ارسال پست‌هایی به شکل منظم، مخاطبان را بروز نگهدارید. شما باید به محض ایجاد وب سایت برنامه خود، اقدام به راه‌اندازی یک وبلاگ نیز در کنار آن کنید.

به اشتراک‌گذاری تجربیات خود در ایجاد برنامه، خوانندگان را درگیر آن خواهد کرد. آنها احساس می‌کنند در این فرآیند حضور دارند و شما می توانید از طریق افرادی که با پست‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، بازخوردی عالی دریافت کنید.

این موضوع همچنین سبب ایجاد علائق در برنامه‌ کاربردی شما می‌شوند و وبلاگ تبدیل به محلی برای برقراری ارتباط با کاربران، حتی پس از راه‌اندازی برنامه‌ کاربردی می‌شود.

شروع به پخش تیزر کنید

شما می‌توانید تمام طول روز در مورد برنامه کاربردی خود صحبت کنید ولی مردم همیشه می‌خواهند این چیزها را با چشم خود ببینند.

با استفاده از تیزرها و پیش‌نمایش‌ها شما می‌توانید مشتریان را از وضعیت «علاقه‌مند» به وضعیت «هیجان‌زده» برای برنامه‌کاربردی خود ببرید. انسان‌ها موجوداتی بصری هستند. ویدئوهای تبلیغاتی و تصاویر از برنامه‌های کاربردی شما سبب می‌شود که مردم به جای تنها شنیدن اخبار در مورد برنامه کاربردی شما، به شخصه آن را ببینند.

شما می‌توانید از این تکنیک برای رشد یک فهرست ایمیل از کاربرانی که علاقه‌مند به برنامه‌ کاربردی شما هستند، استفاده کنید.

شروع به آماده‌سازی پرونده‌های اخبار و آگهی‌هایی کنید که باید به رسانه‌ها ارسال شوند

شما باید برای تاریخ انتشار برنامه کاربردی خود شروع به آماده‌سازی پرونده‌های اخبار و آگهی‌هایی کنید که باید به رسانه‌ها ارسال شوند. وب سایت شما باید به طور کامل آماده باشد و باید ویدئوهایی برای ترویج ویژگی‌های کلید برنامه‌‌کاربردی خود داشته باشید و بخشی از محتوای آن نیز باید مانند تاریخ انتشار یا پست‌های وبلاگی باشد.

باید با رسانه‌های مرتبط، اینفلوئنسرهای صنعت خود و وبلاگ‌های نویس‌های معتبر برای مصاحبه‌ها و بررسی‌ برنامه‌ کاربردی خود ارتباط برقرار کنید.

اکنون که برنامه کاربردی شما راه‌اندازی شده است، کار شما تمام شده نیست.

بازاریابی اپلیکیشن ها پس از راه‌اندازی آنها

بازخوردهای بیشتری را از مشتریان دریافت کنید

معمولا برنامه‌های کاربردی در فروشگاه‌ برنامه‌های کاربردی بر اساس معیارهایی همچون محبوبیت و ارزش مورد رده‌بندی قرار می‌گیرند. بنابراین شما قطعا می‌خواهید طرحی برای دریافت بازخودرهای مشتری را ایجاد کنید و بدین شکل می‌توانید بررسی‌های بیشتری برای افزایش احتمال دانلود برنامه کاربردی خود داشته باشید. شما همچنین باید اطلاعات تماس را در توضیحات برنامه کاربردی خود بگنجانید تا مشتریان بتوانند برای مطرح‌سازی پرسش‌ها و ارائه بازخوردها با شما ارتباط برقرار کنند. شما باید برنامه‌ای را برای دریافت بازخوردها و بررسی‌های بیشتر از برنامه‌ کاربردی تلفن همراه خود طراحی کنید.

ولی تنها به خواندن بازخوردها اکتفا نکنید بلکه به بازخوردها پاسخ دهید و موارد مطرح شده در بازخوردها را نیز در نظر بگیرید. به مشتریان ناراضی رسیدگی کنید و مشکلات آنها را رفع کنید تا بدین شکل رضایت مشتری‌ها را نیز افزایش دهید.

بررسی‌های برنامه‌کاربردی را دریافت کنید

شما می‌توانید برنامه کاربردی خود را به کانال‌های ویدئویی و وبلاگ‌ها برای بررسی ارسال کنید.

شما همچنین می‌توانید ویدئوهای یوتیوبی را در مورد چگونگی استفاده از برنامه کاربردی و مقابله با مسائلی خاص بسازید. این موضوع سبب جذب مردمی می‌شود که با مسائلی خاص روبرو هستند و این مردم را تبدیل به کاربران برنامه کاربردی شما خواهد کرد.

زمانی که مردم راهنمای قدم به قدم استفاده از برنامه کاربردی شما را برای نیازهای خود ببینند، احتمال بیشتری دارد که از برنامه کاربردی شما استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که حتی برنامه‌های کاربردی ساده نیز با وجود دستورالعمل‌ها و پذیرش‌های سازمانی می‌تواند برای برخی از مردم گیج‌کننده باشد. ارائه دمو یا نسخه‌ای رایگان ولی محدود از برنامه کاربردی شما برای مشتریان شیوه‌ای بسیار عالی برای جذب مشتریان علاقه‌مند و دانلود و استفاده از برنامه کاربردی شما توسط این افراد است.

برنامه‌کابردی خود را برای فروشگاه‌های اپلیکیشن ها بهینه‌سازی کنید

40 درصد از افراد از طریق جستجو در فروشگاه‌های برنامه‌های کاربردی به دانلود برنامه شما می‌پردازند به همین دلیل شما باید اطمینان حاصل کنید که برنامه شما برای جستجو در این فروشگاه‌ها نیز بهینه است. از کلمات‌کلیدی مناسب و خوش ساختار در نام برنامه کاربردی استفاده کنید.

شما همچنین برای افزایش میزان دانلود برنامه کاربردی خود می‌توانید از تبلیغات نیز استفاده کنید. تبلیغات سبب بهبود پدیداری برنامه شما می‌شوند و بدین شکل زمانی که کاربران به دنبال برنامه‌هایی مانند برنامه شما هستند، به برنامه شما می‌رسند و بدین شکل آمار دانلود برنامه کاربردی شما نیز از طریق این زمان‌بندی عالی افزایش می‌یابد.

برجسته باشید

زمانی که کاربران به دنبال برنامه‌های کاربردی جدید هستند، برنامه کاربردی شما باید برجسته باشد و سبب جلب توجه آن‌ها شود.

کانال‌های مختلفی که کاربران برای یافتن یک برنامه کاربردی استفاده می‌کنند به شما نشان می‌دهد که هنگام طراحی استراتژی‌های بازاریابی مختلف باید خلاق باشید.

بازار برنامه‌های کاربردی با بیش از سه میلیون برنامه کاربردی که برای دانلود در دسترس هستند اشباع شده است. شما باید در این بین متمایز باشید و ایجاد جامعه‌ای برای بقا در این بازار قاتل امری ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این مطالب را حتما بخوانید