زمان مطالعه: 7 دقیقه

راهکارهای کلیدی افزایش نصب اپلیکیشن

هر چه دفعات نصب اپلیکیشنی بیشتر باشد، یعنی آن برنامه مورد توجه مخاطبان هدف قرار گرفته ‌است. کسب‌وکاری که چنین اپلیکیشنی داشته باشد، روزانه بر تعداد کاربرانش اضافه می‌شود و...
۱۴
مهر

تیم باشگاه اپلیکیشن

هر چه دفعات نصب اپلیکیشنی بیشتر باشد، یعنی آن برنامه مورد توجه مخاطبان هدف قرار گرفته ‌است. کسب‌وکاری که چنین اپلیکیشنی داشته باشد، روزانه بر تعداد کاربرانش اضافه می‌شود و در کوتاه مدت سریعا رشد می‌کند. پس افزایش نصب اپلیکیشن یکی از اهداف مهم در ساخت برنامه‌ها محسوب می‌شود. در این مطلب شما را با استراتژی و راهکارهای کلیدی افزایش نصب اپلیکیشن آشنا می‌کنیم تا بتوانید برنامه‌هایی موفق و اثرگذار طراحی کنید.

چگونه نصب اپلیکیشن را بالا ببریم؟

برای افزایش نصب اپلیکیشن‌ها می‌توانید از استراتژی ASO استفاده کنید. ASO مخفف کلمه App Store Optimization به معنی بهینه‌سازی اپلیکیشن است.  این استراتژی باعث می‌شود مخاطب با جست‌وجویی ساده در اینترنت یا فروشگاه‌های اپلیکیشن، برنامه مورد نظرش را به راحتی پیدا کند. همین امر احتمال نصب اپلیکیشن را افزایش می‌دهد. برای اجرایی کردن استراتژی ASO موارد زیر را رعایت کنید:

اسم خلاقانه‌ای برای اپلیکیشن انتخاب کنید.

توجه کنید که منظور از اسم خلاقانه، اسم‌های عجیب نیست. سعی کنید اسمی را انتخاب کنید که به خوبی نوع فعالیت کسب‌وکارتان را نشان می‌دهد و در ذهن مخاطب نیز به راحتی باقی می‌ماند. اسم خلاقانه، به برندسازی مناسب برای کسب‌وکار کمک می‌کند. برای انتخاب نام مناسب برای اپلیکیشن‌ خود با پشتیبانی باشگاه اپلیکیشن در واتس‌اپ مشورت کنید.

در طراحی عنوان‌ها از کلمات کلیدی استفاده کنید.

کلمه کلیدی، یک واژه یا یک عبارت است که مخاطبان شما برای پیدا کردن اپلیکیشن مورد نظرشان آن‌ها را سرچ می‌کنند. این کلمات باید نشان دهنده دسته برنامه و عملکرد واقعی شما باشند. برای پیدا کردن کلمات کلیدی می‌توانید از وب‌سایت keyword planner استفاده کنید.

بعد از اینکه کلمات کلیدی را پیدا کردید، از آن‌ها استفاده کنید و عنوان‌های مناسبی برای اپلیکیشن‌تان طراحی کنید.

اپلیکیشن را بومی‌سازی کنید.

سعی کنید بر اساس سلیقه مخاطب هدف‌، اپلیکیشن را طراحی کنید. در انتخاب رنگ و سایر ویژگی‌های برنامه، نیازها و علایق کاربران را مد نظر قرار دهید.

بر جدیدترین ویژگی‌های اپلیکیشن تاکید کنید.

در به روز رسانی‌ها، ویژگی‌های جدیدی را به اپلیکیشن‌ اضافه کنید و مخاطب را از آن‌ها آگاه کنید. علاوه بر این، به روزرسانی‌های منظم، اعتماد زیادی در کاربران بالقوه ایجاد می‌کند و می‌تواند آن‌ها را به یکی از کاربران وفادار شما تبدیل کند.

راهکارهای کلیدی افزایش نصب اپلیکیشن

در این قسمت با 8 راهکار کلیدی که باعث افزایش نصب اپلیکیشن می‌شوند، آشنا می‌شوید.

1– از شبکه‌های اجتماعی برای معرفی اپلیکیشن به مخاطب استفاده کنید

معرفی اپلیکیشن از طریق شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی یکی از ارزان‌ترین و اثرگذارترین کانال‌ها برای معرفی و تبلیغ اپلیکیشن‌های جدید است. از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌توانید کاربرد اپلیکیشن‌ و ویژگی‌های اصلی آن را به خوبی برای مخاطب خود تشریح کنید.

در انتخاب شبکه اجتماعی برای معرفی اپلیکیشن، این نکته را در نظر بگیرید که نوع برنامه و کاربرد آن باید با فضای شبکه اجتماعی هم‌خوانی داشته باشد.

برای تبلیغ اپلیکیشن، متن‌ و کپشن‌های جذابی آماده کنید. از اصطلاحات تخصصی استفاده نکنید و سعی کنید به ساده‌ترین و اثرگذارترین صورت ممکن ویژگی‌های برنامه را توضیح دهید.

شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک، توییتر، لینکدین و یوتیوب برای معرفی برنامه‌ها مناسب هستند و باعث افزایش نصب اپلیکیشن می‌شوند.

2– تعامل کاربران با اپلیکیشن را افزایش دهید

افزایش تعامل کاربران با اپلیکیشن

افرادی که می‌خواهند اپلیکیشنی را دانلود کنند، حتما نظرات سایر کاربران درباره آن برنامه را می‌خوانند. هر چه از آن اپلیکیشن بیشتر تعریف و تمجید شده باشد و کاربران راضی‌تری داشته باشد، احتمال اینکه مخاطب هدف نیز اپلیکیشن را دانلود کند بیشتر خواهد شد. از  راهکارهای زیر برای افزایش تعامل کاربران استفاده کنید.

· فرایند امتیاز دهی را آسان کنید تا کاربر با یک کلیک بتواند نظر خود را ثبت کند.

· از نوتیفیکیشن استفاده کنید و از کاربر بخواهید به اپلیکیشن شما امتیاز دهد.

· هنگام خروج از برنامه یا هنگامی که کاربران در حال استفاده از اپلیکیشن هستند، از آن‌ها بخواهید نظر خود را درباره برنامه ثبت کنند.

3– کاربران وب‌سایت را به کاربران اپلیکیشن تبدیل کنید.

تبدیل کردن کاربران وب سایت ها به کاربران اپلیکیشن

بسیاری از افراد کسب‌وکار خود را از طریق یک وب‌سایت شروع کرده‌اند و حال برای گسترش آن از اپلیکیشن استفاده می‌کنند. پس مطمئنا مخاطبان زیادی در سایت خود دارند. چنین افرادی می‌توانند از سه روش زیر استفاده کنند و تعداد نصب اپلیکیشن خود را افزایش دهند.

· در یکی از پست‌های وب‌سایت، اپلیکیشن خود را به طور کامل معرفی کنند.

· از بنر یا پاپ‌‌آپ استفاده کنند و کاربران را به دانلود اپلیکیشن تشویق کنند.

· در مطالب وبلاگ خود به طور هدفمند از لینک‌‌های خارجی استفاده کنند و کاربران را به سمت دانلود اپلیکیشن هدایت کنند.

4– از آیکون منحصربه‌فرد و تاثیرگذار استفاده کنید

استفاده از آیکون منحصربه‌فرد و تاثیرگذار

امروزه در فروشگاه‌های اپلیکیشن تعداد بسیار زیادی برنامه وجود دارد. اولین چیزی که هر کاربر با ورود به این فروشگاه‌ها می‌بیند، آیکون‌های برنامه‌ها هستند. هر چه آیکون شما جذاب‌تر باشد، بهتر می‌تواند نظر کاربران را به خود جلب کند پس احتمال دانلود آن نیز افزایش می‌یابد. هنگام طراحی آیکون اپلیکیشن موارد زیر را رعایت کنید:

· ویژگی اصلی برنامه‌تان را از طریق آیکون نمایش دهید.

· از یک تصویر یا یک متن به عنوان آیکون استفاده نکنید چرا که هیچ اثرگذاری بر مخاطب نخواهد داشت.

· می‌توانید از حرف اول نام اپلیکیشن برای طراحی آیکونی منحصر به فرد استفاده کنید.

5– از تصاویر و اسکرین‌شات‌های مناسب استفاده کنید.

از تصاویر و اسکرین‌شات‌های مناسب

اگر در حال معرفی اپلیکیشن در سایت، شبکه‌های اجتماعی یا فروشگاه‌های اپلیکیشن هستید. علاوه بر توضیحات متنی از تصاویر و اسکرین‌شات‌های برنامه نیز استفاده کنید. طراحی زیبای اپلیکیشن، رنگ‌بندی‌های جذاب و … می‌تواند بر مخاطب اثر گذارد و باعث افزایش نصب اپلیکیشن شود.

برای اینکه متوجه شوید کدام یک از اسکرین‌شات‌ها برای مخاطبان جذاب‌تر است و آن‌ها را به سمت دانلود برنامه هدایت می‌کند، می‌توانید از تست A/B استفاده کنید و بهترین عکس را تشخیص دهید.

6– نحوه استفاده از اپلیکیشن را آموزش دهید

آموزش نحوه استفاده از اپلیکیشن

برخی از کاربران برای استفاده از اپلیکیشن‌ها نیاز به آموزش دارند. حال اگر ویدیویی تهیه کنید که به ساده‌ترین صورت نحوه استفاده از اپلیکیشن را آموزش دهد، کاربران را ترغیب می‌کنید که آن برنامه را دانلود کنند و از این طریق باعث افزایش نصب اپلیکیشن می‌شوید.

7– شناخت خوبی از مخاطب هدف داشته باشید

شناخت خوبی از مخاطب هدف

قبل از اینکه شروع به طراحی و ساخت اپلیکیشن کنید، سعی کنید اطلاعاتی درباره مخاطب هدف‌تان کسب کنید و با نیازهای آن‌ها و سوالاتی که در ذهن دارند آشنا شوید. این اطلاعات را از طریق مصاحبه و نظرسنجی به دست آورید. هر چه شناخت بیشتری از آن‌ها داشته باشید، می‌توانید اپلیکیشنی مطابق با خواسته‌های‌شان طراحی کنید. آن‌ها نیز برای رفع نیاز، به طور خودکار اپلیکیشن شما را دانلود خواهند کرد.

8– از ابزارهای بازاریابی استفاده کنید

استفاده از ابزارهای بازاریابی

اگر اپلیکیشن با کیفیتی طراحی کنید ولی نتوانید آن را به مخاطب‌تان معرفی کنید، مثل این است که هیچ کاری انجام نداده‌اید. ابزارهای بازاریابی به شما کمک می‌کنند تا اپلیکیشن‌ را به دست مخاطب هدف برسانید و باعث افزایش نصب اپلیکیشن شوید. شما می‌توانید از بازاریابی ایمیلی، تولید محتوا، بازاریابی از طریق پیامک و … برای معرفی اپلیکیشن‌تان استفاده کنید.

جمع‌بندی

اگر می‌خواهید اپلیکیشنی با تعداد نصب بالا داشته باشید، قبل از طراحی آن، نیازها و علاقه‌مندی‌های کاربران بالقوه‌ را به خوبی بشناسید و بر اساس آن اطلاعات، اپلیکیشن را بسازید. پس از ساخت اپلیکیشن باید آن را به مخاطب هدف خود معرفی کنید. برای این کار می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی،  ابزارهای بازاریابی و سایر راهکارهایی که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، استفاده کنید. این راهکارها باعث افزایش نصب اپلیکیشن خواهند شد. همچنین، اگر می‌خواهید برای کسب‌وکارتان اپلیکیشنی حرفه‌ای طراحی کنید که افراد زیادی آن را دانلود و نصب کنند، می‌توانید از خدمات باشگاه اپلیکیشن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این مطالب را حتما بخوانید