زمان مطالعه: 9 دقیقه

تفاوت اپلیکیشن موبایل Native با PWA

سال به سال مردم وقت بیشتری را صرف تلفن همراه خود می‌کنند. به طوری که چندین سال اخیر میزان محتوای اینترنت مصرف شده در گوشی‌های هوشمند دو برابر کامپیوترها شد....
۸
مهر

تیم باشگاه اپلیکیشن

سال به سال مردم وقت بیشتری را صرف تلفن همراه خود می‌کنند. به طوری که چندین سال اخیر میزان محتوای اینترنت مصرف شده در گوشی‌های هوشمند دو برابر کامپیوترها شد. این آمار صاحبان وب سایت‌ها به فکر انداخت تا دنبال راه حلی باشند که استفاده‌کنندگان از تلفن همراه راحت‌تر به سایت‌ها دسترسی داشته باشند. اپلیکیشن نیتیو که از طریق فروشگاه‌های اپلیکیشن به گوشی اضافه می‌شوند و وب اپلیکیشن‌های پیش رونده (PWA)، روش‌هایی هستند که وب سایت‌ها از طریق آنها راه‌شان را به گوشی‌های هوشمند باز کرده‌اند.

اما به عنوان یک توسعه‌دهنده یا صاحب تجارت باید کدام نوع را انتخاب کنید؟ PWA یا Native؟ برای تصمیم‌گیری آگاهانه ابتدا باید با این دو روش طراحی اپلیکیشن به خوبی آشنا شوید و جنبه‌های مثبت منفی آنها را بدانید و سپس بهترین انتخاب را برای فروشگاه‌تان داشته باشید.

تمام این اطلاعات را می‌توانید در این مطلب به دست آورید.

آنچه خواهید خواند

اپلیکیشن نیتیو را همه می‌شناسند

شاید این اصلاح کمی نا آشنا باشد ولی اپلیکیشن‌ها بومی یا Native همان برنامه‌های اندروید یا iOS هستند که روزانه از آنها استفاده می‌کنید. این برنامه‌ها به زبان برنامه نویسی خاصی کدگذاری شده‌اند و مختص کار کردن با انواع سیستم عامل‌ گوشی‌های هوشمند هستند. کاربران برا استفاده از آنها لازم است آنها را از فروشگاه‌های اپلیکیشن مثل گوگل پلی یا اپ استور دانلود و سپس نصب کنند.

اپلیکیشن نیتیو را همه می‌شناسند

فواید اپلیکیشن‌های بومی یا Native کدامند؟

فواید اپلیکیشن‌های نیتیو سبب شده تا بسیاری از کاربران گوشی‌های هوشمند استفاده از آنها را اولویت قرار دهند.

اپلیکیشن بومی عملکردی عالی دارد

از آنجایی که اپلیکیشن‌های Native برای عملکرد در بستری خاص توسعه یافته و بهینه شده‌اند، عملکرد آنها در سطح بالایی قرار دارند. این اپلیکیشن‌ها روی تلفن هوشمند نصب می‌شوند و چون داده‌های آنها از قبل در حافظه دستگاه ذخیره شده است، سرعت بارگیری و عملکرد بالایی خواهند داشت. برنامه‌های Native در عین حال که با سرعت بالا طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های پیشرفته را ارائه می‌دهد؛ باتری زیادی هم مصرف نمی‌کنند.

رابط کاربری عالی و طراحی زیبا ویژگی مختص اپلیکیشن نیتیو است

رابط کاربری همیشه در گوشی‌های هوشمند اهمیت خاصی داشته است. اپلیکیشن نیتیو به بهترین وجه در UX / UI نمایش داده می‌شود. طراحی زیبا، انیمیشن‌های زنده و بسیاری موارد دیگر از ویژگی‌های خاصی در طراحی اپلیکیشن نیتیو است.

به عنوان مثال همه برنامه‌های iOS باید مطابق با استانداردهای رابط کاربری باشند تا اجازه انتشار آنها در اپ استور داده شود. به همین دلیل کاربرد آنها بسیار آسان و مطابق با گوشی‌ها است. در عین حال امکان تغییر ویژگی‌های اپلیکیشن Native از طریق تنظیمات آن فراهم است و هر کاربری می‌تواند آنها را بر اساس سلیقه خود تغییر دهد.

امکان تعامل با برنامه‌های دیگر و دسترسی به ویژگی‌های گوشی برای اپلیکیشن های نیتیو فراهم است

اپلیکیشن‌های Native به راحتی می‌توانند با سایر برنامه‌های تلفن همراه ارتباط برقرار کنند. این برنامه‌ها دسترسی کامل به ویژگی‌های داخلی دستگاه‌های تلفن همراه، مانند GPS، دوربین، بلوتوث، لیست مخاطب، میکروفون، NFC، شتاب سنج و سیستم پخش را دارند.

امنیت اپلیکیشن بومی بالاست

در اپلیکیشن نیتیو امکان ایجاد امنیت با تایید دو محله‌ای به راحتی فراهم است. همچنین این برنامه‌ها گواهی TLS را برای اطمینان از رعایت استانداردهای امنیتی بالا، درون خود دارند.

فواید اپلیکیشن‌های بومی یا Native

معایب اپلیکیشن Native را بشناسید

هیچ سیستم بدون عیبی وجود ندارد و اپلیکیشن‌های Native هم از این قاعده مستثنا نیست.

هزینه توسعه و تبلیغات اپلیکیشن نیتیو بالاست

توسعه و نگهداری برنامه‌های Native هزینه بالایی دارند. صاحبان تجارت که می‌خواهند این نوع اپلیکیشن را داشته باشند؛ ابتدا باید پلتفرمی برای برنامه موبایل ایجاد کرده و سپس آنها را حفظ و به‌روز رسانی کنند. لازم است تا دو تیم توسعه‌دهنده به صورت جداگانه برای هر دو سیستم عامل اندروید و iOS داشته باشند یا یک تیم از توسعه دهندگان React Native را برای ایجاد یک برنامه ترکیبی استخدام کنند که قادر باشند با هر دو زبان‌های برنامه نویسی این سیستم عامل‌ها کار کنند. در هر شرایط هزینه بالایی صرف طراحی اپلیکیشن Native خواهد شد.

از طرفی دیگر در مورد اپلیکیشن Native نمی‌توان از قدرت سئو استفاده کرد، آنها نیاز به ارتقاء بیشتری در فروشگاه‌های اپلیکیشن دارند. به همین دلیل لازم است هزینه‌ای را برای تبلیغات در نظر گرفته شود.

دردسرهای نصب اپلیکیشن نیتیو کاربران را کلافه می‌کند

برای شروع استفاده از برنامه‌های Native لازم است این برنامه از فروشگاه اپلیکیشن دانلود شده و سپس نصب شود. مراحل نصب برنامه به خودی خود وقت‌گیر است و بعضی از این برنامه‌ها پولی هم هستند و کاربر برای نصب آن لازم است مرحله‌ای برای پرداخت هزینه بگذراند. تمام این مراحل کاربران را کلافه می‌کند.

معایب اپلیکیشن Native در مقابل PWA

برنامه های نیتیو بخش زیادی از حافظه گوشی را اشغال می کنند.

یکی از معایب اصلی اپلیکیشن نیتیو این است که بیش از حد حافظه مصرف می‌کنند. یک برنامه اندرویدی متوسط ​​حدود 6/14 MB حجم اشغال می‌کند و همتای iOS آن به طور متوسط حدود 9/37 MB فضا نیاز دارد. البته این میزان فضا در برنامه‌های مختلف متفاوت است. به همین دلیل حجم بالایی از حافظه گوشی‌ها صرف برنامه‌ها می‌شود.

موبایل وب اپلیکیشن PWA چیست؟

ما از گوشی‌های هوشمند خود استفاده‌های زیادی می‌کنیم که بخش اعظم آن در اپلیکیشن‌ها می‌گذرد. در کنار آن، بخشی هم صرف مرور و بررسی محتواها در صفحات وب می‌شود. PWA با ترکیب اپلیکیشن‌ها و صفحات وب، یک تیر و دو نشان می‌زند و امکان دسترسی آسان وب و اپلیکیشن‌ها را همزمان فراهم می‌کند.

وب اپلیکیشن PWA با کمک HTML، CSS، JavaScript، Angular، React یا سایر فن‌آوری‌های ساخته می‌شوند. این وب اپلیکیشن‌ها بسیار مشابه اپلیکیشن‌های بومی تلفن همراه هستند، اما از طریق مرورگر، اجرا می‌شوند.

موبایل وب اپلیکیشن PWA چیست؟

تمام آنچه باید از فواید وب اپلیکیشن‌های پیش رونده یا PWA بدانید

مزایای استفاده از PWA در حقیقت مضرات برنامه‌های Native را نشان می‌دهد.

فضایی کمی در حافظه گوشی اشغال می‌کنند

حدود 25 درصد از کاربران تلفن‌های هوشمند، به دلیل کمبود محل ذخیره سازی اطلاعات در گوشی‌های‌شان، برنامه‌ها را از گوشی حذف می‌کنند. وب اپلیکیشن PWA مانند یک اپلیکیشن نیتیو عمل می‌کند با این تفاوت که PWA در بستر یک مرورگر کار می‌کند، بنابراین نیازی به بارگیری و نصب آنها از فروشگاه‌های اپلیکیشن نیست. در حقیقت آنها کاملا مستقل از فروشگاه‌های اپلیکیشن‌اند. با توجه به عدم نیاز نصب PWA، آنها از فضای ذخیره گوشی استفاده نمی‌کنند و همه آنچه لازم است در یک مرورگر وجود دارند.

PWA‌ها به صورت خودکار به‌روزرسانی می شوند

PWA در زمان آنلاین شدن بلافاصله به روز خواهند شد به همین دلیل کاربران امکان دسترسی به آخرین نسخه آن را در هر شرایطی دارند و هرگز نگرانی در مورد به‌روز رسانی برنامه‌ها نخواهند داشت.

با PWA می‌توان سئو سایت را بهینه کرد

وب اپلیکیشن‌های PWA دارای URL هستند و به تبع آن گوگل به آنها امتیاز می‌دهد و آنها را در فهرست خود قرار می‌دهد. در حقیقت با داشتن PWA امکان جستجوی آنها در گوگل بهینه شده و به راحتی با مرورگرها پیدا خواهند شد.

فواید وب اپلیکیشن‌های پیش رونده یا PWA

توسعه PWA ارزان و سریع است

PWA نسبت به برنامه‌های بومی ارزان‌تر، سریع‌تر و آسان‌تر توسعه پیدا می‌کنند. برای طراحی اپلیکیشن بومی به فن آوری‌های خاص برای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS نیاز است ولی در مورد PWA، تمام آنچه لازم است HTML، CSS و JavaScript است. به همین دلیل در هزینه، وقت و انرژی صرفه جویی می‌شود.

طراحی سازگار از ویژگی‌های خاص PWA است

با این که PWA‌ها برای کار با رایانه‌ها و لپ تاپ‌ها طراحی شده‌اند ولی خودشان را سازگار با صفحات موبایل می‌کنند. در حقیقت این نوع برنامه‌ها در هر اندازه صفحه نمایشی به راحتی نمایش داده می‌شوند.

زبان PWA جهانی است

از آنجایی که وب اپلیکیشن‌های پیش رونده از زبان وب جهانی استاندارد HTML5 استفاده می‌کنند، کاملا در کل جهان قابل استفاده و در دسترس هستند. با دسترسی بیش از 3.5 میلیارد نفر به اینترنت، PWA‌ها می‌توانند مورد استفاده افراد بیشتری باشند.

آنچه باید از معایب وب اپلیکیشن PWA بدانید

اما وب اپلیکیشن‌های پیش رونده معایبی هم دارند که باعث می‌شوند انتخاب اول کاربران نباشند.

نمی توانند از تمام ویژگی‌های گوشی هوشمند استفاده کنند

از آنجا که PWA تنها نیمی از ویژگی‌های اپلیکیشن‌ها را دارند، به نوعی در عملکرد آنها هم محدودیت‌هایی دیده می‌شود. بعضی از ویژگی‌های اپلیکیشن‌ها هستند که PWA نمی‌تواند از آنها استفاده کند. مثل تقویم‌ها، مخاطبین و آلارم. یا مثلا وب اپلیکیشن پیش رونده امکان نمایش شماره تماس گیرنده و کسی که پیامک ارسال کرده است را ندارد. حتی آنها به بلوتوث هم دسترسی ندارد.

معایب وب اپلیکیشن PWA

از طرف همه مرورگرها پشتیبانی نمی‌شوند

بعضی از مرورگرها، وب اپلیکیشن‌های PWA را پشتیبانی نمی‌کند. به عنوان مثال این وب اپلیکیشن‌ها در سافاری اجرا نمی‌شوند.

داده‌های مصرفی مشخص نمی‌شود

در مقایسه با اپلیکیشن‌های Native، در وب اپلیکیشن‌های پیش رونده چون از مرورگر استفاده می‌شود، امکان بررسی داده‌های مصرفی مخاطبان وجود ندارد.

PWA در سیستم عامل iOS محدودیت دارد

PWA‌ها فقط می‌توانند نوتیفیکیشن‌ها را به گوشی‌های هوشمند با سیستم عامل اندروید ارسال کنند و این اعلان‌ها به گوشی‌های iOS ارسال نمی‌شوند.

علاوه بر این، با داشتن PWA، کاربران iOS با مشکل فضای ذخیره سازی محدود روبرو شوند. وب اپلیکیشن پیش رونده در حالت آفلاین هم کار می‌کنند البته نه با تمام جزییات. اما هنگامی که کاربران iOS یک PWA را روی صفحه اصلی خود نصب می‌کنند، داده‌های آفلاین حداکثر تا دو هفته ذخیره می‌شوند و سپس از حافظه پنهان پاک می‌شود.

بعد از بررسی اپلیکیشن نیتو و وب اپلیکیشن پیش رونده، بهتر است مقایسه کلی بین این دو داشته باشیم.

مقایسه اپلیکیشن موبایل Native با وب اپلیکیشن PWA

مقایسه اپلیکیشن موبایل Native با وب اپلیکیشن PWA

آنچه در جدول زیر می‌بینید، مقایسه ویژگی‌های مهم PWA و Native در بحث طراحی اپلیکیشن است.

ویژگی هاPWANative
UX / UIمشابه برنامه Native است.طراحی جذاب و زیبایی بصری خاصی دارد.
سازگاریبا هر سیستم عاملی سازگار استتنها با نوع خاصی از سیتم عامل کار می‌کند.
تعداد تیم توسعه‌دهنده مورد نیازیک تیم توسعه‌دهنده کافی است.نیاز به تیم‌های توسعه‌دهنده جدا برای هر سیستم عامل است
مدت زمان لازم برای ورود به بازاربه سرعت قابل ارائه به بازار استمان بر است و نیاز به بررسی و تایید فروشگاه اپلیکیشن دارد.
قابلیت به اشتراک گذاریاز طریق یک لینک کوتاه URL به اشتراک گذاشته می‌شودفقط از طریق فروشگاه برنامه قابل دسترسی است
قابلیت رشداز طریق SEOنیاز به تبلیغات جنبی برای ارتقا دارد.
عملکرد در حالت آفلاینبه صورت محدودبیشتر موارد در حالت آفلاین هم کار می‌کنند
مصرف حافظهفضای زیادی اشغال نمی‌کنندنیاز به حافظه زیادی دارند
نوتیفیکیشنبرای IOS در دسترس نیستبرای همه سیستم عامل‌ها در دسترس است.
به روزرسانیبه طور خودکار انجام می‌شودبه صورت اختیاری انجام می‌شود
مصرف باتریباتری را تخلیه می‌کنددر حد متعادل مصرف دارد
امنیتنیاز به رمزگذاری HTTPS استمعمولا توسط خود گوشی یا فروشگاه‌های ارائه‌دهنده آنها امنیت فراهم می‌شود
دسترسی به سخت افزارهادسترسی کامل به سخت افزارها ممکن نیستدسترسی کامل دارد
نصب و راه اندازینیاز به نصب ندارد ولی می‌توان آن را به صفحه اصلی گوشی اضافه کردنصب لازم دارد
ارتباط بین اپلیکیشن هادر دسترس نیستدر دسترس است

PWA یا Native، کدام یک را بهتر است؟

PWA یا Native، کدام یک را بهتر است؟

 

هنگامی که مزایا و معایب هر دو نوع طراحی اپلیکیشن را در مقابل یکدیگر مقایسه می‌کنید می‌بینید که ضعف یکی از انواع برنامه‌ها نقطه قوت دیگری است. بنابراین در جاهایی که اپلیکیشن نیتیو پاسخگو نیست وب اپلیکیشن PWA می‌تواند مشکل را حل کند. اما از آنجایی که PWA در حال تکامل است، نمی‌تواند به طور قطع جایگزین نیتیوها شوند.

برنامه های Native برای توسعه روندی وقت‌گیر و پر هزینه دارند ولی برای اطمینان از راحتی و رضایت مشتریان برخی از شرکت‌ها بودجه خود را صرف تهیه یک برنامه بومی می‌کنند تا امکان دسترسی راحت‌تر به تمام ویژگی‌ها برای کاربران فراهم شود. شرکت‌های دیگر ممکن است PWA را به عنوان برنامه اصلی خود انتخاب کنند. گروه سومی هم هستند که از هم اپلیکیشن نیتیو و هم وب اپلیکیشن PWA را با هم دارند و از ویژگی‌های خاص در دو گزینه استفاده می‌کنند.

اما اگر به عنوان یک کسب و کار جدید شروع به کار کرده اید توصیه می‌شود برای وب سایت تجارتی خود یک اپلیکیشن نیتیو را انتخاب کنید. با وجود تمام مزایای برنامه‌های Native فروشگاه آنلاین شما پویا و رو به رشد خواهد بود و درآمد شما را افزایش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این مطالب را حتما بخوانید